Jos aloitat opiskelun 1.8.2026 tai sen jälkeen ja olet EU- tai ETA-alueen ulkopuolisen maan kansalainen, sinulta voidaan periä lukuvuosimaksu. Lukuvuosimaksu koskee ulkomailta käsin opiskelevia ja sellaisia opiskelijoita, joille on myönnetty oleskelulupa Suomeen opiskelun perusteella. Maksu koskee sinua myös silloin, jos oleskelulupasi on myönnetty perheenjäsenesi opiskelun perusteella.
Sinun ei tarvitse maksaa lukuvuosimaksua, jos olet EU- tai ETA-alueen ulkopuolisen maan kansalainen, mutta jokin seuraavista ehdoista täyttyy:
- Olet Islannin, Liechtensteinin, Norjan tai Sveitsin kansalainen.
- Olet Suomessa oppivelvollinen.
- Sinulla on pysyvä oleskelulupa.
- Saat kansainvälistä suojelua (turvapaikka tai pakolaisstatus).
- Saat tilapäistä suojelua. Lukuvuosimaksua ei peritä tilapäisen suojelun vuoksi Ukrainan kansalaisilta 4.3.2027 saakka.
Lukuvuosimaksu tulee maksaa ennen opintojen aloittamista. Lukuvuosimaksun suuruus ilmoitetaan myöhemmin.
